Є питання? Телефонуй нам: 05443-97-1-52

На виробничих потужностях холдингу LNZ Group ми спостерігали весь ланцюг виробництва насіння високоврожайної кукурудзи: від технології вирощування гібридів у полі, їх збирання — до доробки на Лебединському насіннєвому заводі та перевірки якості кінцевого продукту й пакування його у фірмові мішки.

Ігор ПЕТРЕНКО, спеціально для "АС"

Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) організувала ознайомчий тур на Лебединський насіннєвий завод. Разом з тим «Агробізнес Cьогодні» отримав можливість також оглянути ділянки гібридизації високоврожайної кукурудзи і взагалі детальніше довідатися про діяльність агрохолдингу LNZ Group.

Плантації «королеви полів»

LNZ Group — один із найбільш успішних холдингів в Україні. І не тому, що обробляє загалом 55 тис. га, має елеватори й насіннєвий завод. Зараз чимало більших (та й менших теж) господарств банкрутують або йдуть у мінуси. Бо складнощі сезону-2015 небувалі: російська окупація, падіння економіки, обмаль фінансування… У багатомільйонних збитках за останні два роки опинилися такі відомі аграрні холдинги-монстри, як «Мрія» або «Харвіст». Натомість LNZ Group за 2014 рік оголошує прибуток у $ 39 млн, і у 2015-му теж працює на позитиві, обіцяючи, що результат має бути аж ніяк не гіршим. У чому ж причина успіху?

Будь-який бізнес зростає на якомусь фундаменті, гарній дебютній ідеї. Група компаній LNZ Group створювалася й гуртувалася навколо насіннєвого заводу у селі Лебедин на Черкащині. Тож сенс свого існування бачили так: забезпечувати себе й людей добірним насінням.

На виробничих потужностях холдингу ми спостерігали увесь ланцюг виробництва насіння кукурудзи. Спочатку виїхали у поля. Спеціаліст польового виробництва Ярослав Бєлов провів екскурсію ділянками гібридизації кукурудзи DEKALB і розповів нюанси технології її вирощування. Ми оглянули потужні зрошувальні системи фронтального типу, спостерігали також процес збирання врожаю. Зацікавив багатьох фермерів рідкісний комбайн OXBO 9630 із двигуном на 350 к. с., сконструйований для збирання спаржевої квасолі й солодкої кукурудзи, але цілком придатний також для насіннєвої кукурудзи. Зрізуючи качани, він не відділяє від них зерна, а кидає у бункер цілими.

Далі ми відвідали Лебединський насіннєвий завод, де польова сировина доводиться до найвищих посівних стандартів.

Тут виробляється насіння

Торік LNZ Group, яка веде свою історію ще від старовинної цукроварні ХIХ ст., ввела в експлуатацію новий надсучасний завод по виробництву насіння кукурудзи. Обсяг інвестицій у його добудову й модернізацію становить $ 12,5 млн.

Екскурсія по заводу, включно з лабораторією якості, справила сильне враження. Це цікавий, оснащений останніми технологіями, сертифікований за європейськими стандартами об’єкт. Як повідомив директор Лебединського насіннєвого заводу Анатолій Ткаченко, його підприємство оснащене найсучаснішим обладнанням, яке є на сьогодні в світі, і виробляє зараз 330 т насіння щодобово.

У кінці виробничого ланцюжка насіння проходить усебічний аналіз у лабораторії (вага, біологічні параметри тощо) і запаковується у фірмові кольорові мішки.

За основними параметрами якість насіння, що виробляється тут, сягає рівня кращих європейських виробників, а може й вище. Це підтверджують і лабораторні тести, і думки експертів, зокрема й УКАБ. Варто також розуміти, що насіння — це не аграрна сировина, а продукт її подальшої інтелектуальної доробки, що має додану вартість.

Черкаський холдинг діє

Як відомо, взагалі на насіннєвому ринку України працює близько 30 компаній. Експерти оцінюють сьогоднішню частку Лебединського насіннєвого заводу в усьому обсязі насіння кукурудзи, що продається у нашій державі, на рівні 30-35%. Це популярні гібриди, які наші фермери охоче купують, сіють, збирають… І продають свій урожай за добрі гроші, інколи й за долари, бо «цариця полів» цінується усюди.

Керує холдингом LNZ Group та є Головою його наглядової ради місцева людина — Дмитро Кравченко, який усе життя працює тут, на Черкащині. Так само як і його батьки. Головний фактор успіху підприємства він окреслює так: «Секрету нема. Є люди і правильна стратегія. Нам пощастило з доброю командою».

Черкаський холдинг обробляє чимало землі — 55 тис. га, причому не тільки в своїй області, а й має кластер на Сумщині. Обшири земель, як ми вже переконалися, самі по собі не страхують від невдач. Проте великий земельний банк дає можливість застосовувати передові методи господарювання: широкозахватну техніку, якісні засоби агрохімії, найкращі добрива. Зрештою, і зарплати у холдингах більші, ніж будь-де на селі, відтак, до нього охоче тягнуться сумлінні й працьовиті робітники.

Мабуть, одним із головних чинників успіху холдингу є його співпраця з відомими насіннєвими компаніями. Починали черкащани з дистрибуції імпортного насіння, по ходу запозичували в американців передовий досвід роботи у цій сфері. Зарубіжні фахівці навчили українських кукурудзоводів правильно вирощувати гібриди, вдало сортувати кукурудзу й розфасовувати насіння по мішках. І, звісно, правильно усе це продавати — за правилами дружнього маркетингу. Ця співпраця нагадує ту, яка склалася де-не-де в автомобільній промисловості, коли німецький лімузин збирають десь у Запоріжжі по зарубіжній технології... Різниця у тому, що «запчастини» до суперкукурудзи не завозяться з-за кордону, а виробляються тут-таки, на Черкащині.

Секрети, які насправді відомі багатьом

Насінництво, однак, дає приблизно лише 25% прибутку LNZ Group. Що ще?.. Агровиробництво і дистрибуція, тваринництво і зерновий трейдинг, надання елеваторних послуг усім фермерам аграрної округи. Тобто бізнес холдингу LNZ диверсифікований, всі напрямки бізнесу вдало й продумано доповнюють один одного — як-то кажуть, у цьому господарстві яйця розкладені у різні кошики.

Крім насінництва, підприємства холдингу займаються товарною кукурудзою, соняшником, культивують також сою, озиму пшеницю. Також із прицілом на Євросоюз почали вирощувати такі нішеві культури, як льон, коріандр, спельта (дика пшениця). Звісно, у великому господарстві нічого робити зі старими засобами виробництва. Набору техніки, що ним працюють у черкаському холдингу, позаздрили б фермери будь-якої цивілізованої країни. Американські трактори NewHolland, німецьке зернове обладнання Petkus, ізраїльські безпілотники — у «битві за урожай» ніяк не обійтися без надійного озброєння.

Ще один фактор успіху холдингу — дистрибуція агроресурсів. LNZ Group не лише виробник, а й продавець насіння цукрових буряків, зернових культур, ріпаку, а також засобів захисту рослин, мікродобрив. Черкащани добре знають, що кому треба, і на яких умовах це варто запропонувати.

Стосовно ж позичання грошей у холдингу LNZ Group проводять доволі консервативну бізнес-політику. Хоча підприємство й користується довірою та відкритою кредитною лінією «Райффайзен Банку Аваль», однак не зловживає цими відносинами.

Коли коливання валюти стають занадто непередбачуваними, холдинг вміло притримує зерно (є власні зерносховища), бо воно і є тим справжнім золотом, яке завжди знайде попит на світових ринках. «Ми зважено ставимося до боргових навантажень, прораховуємо усі ризики. Цей стриманий підхід подобається нашим партнерам», — каже Дмитро Кравченко.

Ну, й ще можна назвати такий безперечний фактор успіху черкаського холдингу, як земля Центральної України. Село Лебедин вперше було показано ще у XVII ст. на відомій карті Гійома де Боплана. За місцевою легендою, тут тримав свою пасіку гетьман Богдан Хмельницький. Бував і Тарас Шевченко — у поемі «Гайдамаки» не раз згадано незлим тихим словом той-таки Лебедин. Гарні чорноземи, чудовий клімат — регіон тут взагалі дуже сприятливий для сільського господарства, і не тільки для кукурудзи. Холдинг співпрацює із громадами сіл. Ремонти доріг, ФАПів та шкіл, допомога ветеранам, творчим колективам і талановитій молоді — одна із складових роботи.

— Ми тут живемо, тут народилися і живуть наші діти, тож по-іншому працювати не можемо і не хочемо», — наголошує Дмитро Кравченко.

Джерело: Агробізнес Сьогодні